استعدادها و ویژگیهای شغل برنامه نویسی

برنامه نویسی یکی از مشاغل وسوسه انگیز دنیای مدرن است.

هر شغل مجموعه ای از فعالیت‌ها است. مثلا دو مورد از فعالیت‌های شغل مشاور خانواده ۱. برقراری رابطه خوب با مراجعین  و ۲. حل مشکلات  آنان  است.

و برای انجام هر فعالیت به مهارت یا مهارت‌هایی نیاز داریم مثلا :

برای برقراری رابطه عمیق نیاز به مهارت ارتباط بین فردی دارد.

برای حل مشکلات مراجعین نیاز به مهارت حل مسئله دارد.

کسی که به برقراری رابطه عمیق با دیگران علاقه دارد راحت‌تر می‌تواند این مهارت را کسب کند.

همینطور کسب مهارت حل مسئله برای کسی که این استعداد را ندارد بسیار زمان بر و دشوار خواهد بود.

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی فعالیت‌های شغل برنامه‌نویسی کامپیوتر بپردازیم و ببینیم برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس خوب لازم است چه استعدادهایی را داشته باشیم.

حل مسئله

هنگامی که کارفرما سفارش یک برنامه را می‌دهد ابتدا برنامه نویس باید مسئله‌ی کارفرما را حل کند و سپس کد آن را بزند. مثلاً یکی از مسائلی که برنامه نویسان گوگل با آن مواجه بودند این بود :

هنگامی که کاربر یک گزاره را در گوگل جستجو می کند آنها باید از بین میلیون ها صفحه که در اینترنت وجود دارد صفحه ای که محتوای خوبی دارد را به او نشان دهند. چگونه این کار را انجام دهند؟ چه صفحه ای خوب است؟معیار خوب بودن یک صفحه چیست؟

این افراد باید عاشق حل مسئله باشند تا ساعت ها به مسئله ها فکر کنند و برای آنها راه حلی بیابند. مثلاً آنها پس از ساعت ها فکر کردن و وقت گذاشتن برای حل این مسئله به این راه حل رسیدند که یک معیار برای مفید بودن اطلاعات یک صفحه می تواند میزان مراجعه کاربران قبلی به آن و صرف زمان بیشتر در آن صفحه باشد. (این اطلاعات را گوگل دارد ).

در برنامه نویسی همواره مسئله هایی پیش می آیند که باید حل شوند. اگر میخواهید ببینید این استعداد را دارید یا نه ما قبلاً این استعداد را به طور مفصل توضیح داده ایم.

استعداد حل مسئله 

کار با جزئیات فراوان

برنامه نویس وب سایت گوگل را در نظر بگیرید :

او باید فرمی را تهیه کند که اطلاعات کاربر را دریافت کند اطلاعاتی مانند آدرس ایمیل، تلفن همراه، نام و نام خانوادگی و …

او باید محدودیتهایی را برای هر فیلد اعمال کند مثلاً برای فیلد تلفن همراه کاربر فقط می تواند اعداد صفر تا ۹ را با یک طول مشخص وارد کند و یا برای آدرس ایمیل از حروف فارسی نمی تواند استفاده کند.

او باید کد این برنامه را بزند. در کد زدن جزئیات زیادی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. بنابراین برنامه نویس باید در کار هایی که جزئیات زیادی دارند مستعد باشد تا بتواند آنها را خوب انجام دهد. قبلاً در متنی جداگانه استعداد کار با جزئیات فراوان را به طور مفصل توضیح داده ایم اگر میخواهید ببینید شما این استعداد را دارید یا نه می توانید این درس را مطالعه نمایید.

استعداد کار با جزئیات فراوان

تحلیل و بررسی

در همان مراحل ابتدایی کار برای حل مسئله ها و پیش از کد زدن ها تحلیل های زیادی صورت می گیرد بنابراین یک برنامه نویس باید توانایی تحلیل و بررسی داشته باشد تا این تحلیل‌ها را انجام دهد. استعداد تحلیل و بررسی را میتوانید از اینجا مطالعه نمایید تا ببینید این استعداد را دارید یا خیر.

کنجکاوی و یادگیری

 سرعت تغییرات در دنیای امروز و مخصوصاً در تکنولوژی بسیار بسیار زیاد است و برنامه‌نویس برای اینکه بتواند همگام با این سرعت پیشرفت کند نیاز به کنجکاوی و یادگیری دارد.

در ابتدا او باید کنجکاو باشد و به دنبال تکنولوژی‌ها و امکانات جدید برود. و دوم این‌که مهارت یادگیری را داشته باشد.

کنجکاوی باعث میشود علم روز دنیا را پیگیری کند و به دنبال یاد گرفتن تکنولوژی ها و ابزارهای جدید باشد. بنابراین کنجکاوی و یادگیری به برنامه نویس کمک می‌کنند تا بتواند دانش و مهارت خودش را به روز نگه دارد و روز به روز پیشرفت کند.

استعداد کنجکاوی